Historia szkoły

Początki istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Białymstoku to rok 1916. Jerzy Lubomirski, właściciel majątku Dojlidy, ofiarował plac i 100 tys. cegieł na budowę szkoły. W styczniu 1927 roku budowę ukończono, wtedy to zadzwonił pierwszy dzwonek szkolny.

1 września 2002 roku w budynku szkoły rozpoczynają naukę uczniowie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 i Publicznego Gimnazjum nr 29 Sportowego. Funkcje dyrektora obu szkół pełni Anna Dec. Szkoły zajmują dwupiętrowy budynek, w którym znajdują się: 3 klasy do kształcenia zintegrowanego, klasa do nauczania sztuki, klasa do nauczania religii, klasa do nauczania języka polskiego, klasa do nauczania języka angielskiego i niemieckiego, klasa do nauczania historii, klasa do nauczania przyrody i geografii, klasa do nauczania fizyki i chemii, klasa do nauczania matematyki, pracownia informatyczna, klasa do nauczania przedszkolnego, świetlica, biblioteka z czytelnią, gabinet pedagoga i logopedy, gabinet lekarski, sala gimnastyczna, stołówka, pokój dyrektora szkoły, sekretariat, pokój nauczycielski, sklepik szkolny i inne pomieszczenia socjalne.

Budynek szkoły wyposażony jest w centralne, gazowe ogrzewanie i ciepłą wodę. O sale lekcyjne dbają nauczyciele i rodzice uczniów, którzy pomagają w ich remontowaniu. Otoczenie szkoły to obiekty sportowe (boisko do piłki nożnej, bieżnia, skocznia, boisko asfaltowe do gier zespołowych i dwa korty tenisowe), dziedziniec i tereny trawiaste z placem zabaw dla dzieci. W roku szkolnym 2002 - 2003 w klasach I - VI uczyło się 300 uczniów, a w dwóch klasach pierwszych gimnazjalnych 42 uczniów. Kadra pedagogiczna liczy 38 nauczycieli, którzy podnoszą swoje kwalifikacje na kursach i studiach podyplomowych. Dodatkowo prowadzą zajęcia pozalekcyjne i zawsze znajdują czas na dyskusję z uczniami, służą radą i pomocą. Zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o godzinie 8:00, a kończą najpóźniej o 15:15. Po lekcjach młodzież chętnie uczęszcza na zajęcia kółka fotograficznego, plastycznego, teatralnego, informatycznego, chóru, gry w tenisa i badmintona lub inne zajęcia sportowe. W porze letniej dzieci bawią się na boiskach i trawnikach, które znajdują się wokół szkoły. W czasie ferii zimowych szkoła organizuje zimowisko, a w okresie wakacji dzieci wyjeżdżają na obozy wędrowne w góry.

Nauczyciele pomagają uczniom w nauce nie tylko na lekcjach, ale również pracując indywidualnie z uczniem słabym i uczniem zdolnym, którego przygotowują do olimpiad i konkursów. Uczniowie zajmują czołowe miejsca w sporcie w Białymstoku i w województwie. Nasza szkoła jest przyjazna dzieciom. Nie mamy kłopotów z narkomanią, piciem alkoholu lub paleniem papierosów przez uczniów. Do naszej placówki uczęszczają uczniowie z innych dzielnic Białegostoku, ponieważ jest znana z bardzo dobrze przygotowanej kadry pedagogicznej oraz z bezpiecznego usytuowania.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza

15-249 Białystok,